Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Žemės plėtra

RU EN LT

 

Pavasarį suaktyvėja žemės pardavimas ir nuoma, o kartu ir žemės įsigijimo dokumentų rengimas. Ūkininkai smarkiai kritikuoja Nacionalinę žemės tarnybą, o visų pirmą rajoninius žemėtvarkos skyrius, kad šie nekeičia savo neigiamų nuostatų žemdirbių atžvilgiu.

 

Ūkininkų aprūpinimas žeme buvo vienas iš pagrindinių praėjusią savaitę surengto Lietuvos ūkininkų sąjungos suvažiavimo klausimų. 2009 m. parduota 22 tūkst. ha valstybinės žemės, 2010 m. - 28, o 2011 m. planuojama parduoti 40 tūkst. ha valstybinės žemės.

Pasak Nacionalinės žemės tarnybos Žemės tvarkymo departamento direktoriaus Algio Bagdono, naujų prašymų valstybinei žemei pirkti pateikiama tik vienetai, tačiau visų gautų prašymų nepavyks patenkinti. Valstybinės žemės pasiūla ribota: iš 410 tūkst. ha žemės ūkio naudmenys sudaro 210 tūkst. ha.

Lietuvoje yra 32 tūkst. asmenų, kuriems dar neatkurta nuosavybė į 80 tūkst. ha, tiesa, 38 tūkst. ha jau suprojektuota ir galės būti grąžinta.

A. Bagdonas atkreipė ūkininkų dėmesį į tai, kad perkant valstybinę žemės ūkio paskirties žemę be aukciono, jos paskirties negalima keisti 5 metus. Jaunieji ūkininkai, kurie įsigijo žemę pritaikius kainos mažinimo koeficientą, negali 5 metus perleisti šios žemės kitiems asmenims.

Aiškindamas ilgalaikės ir trumpalaikės valstybinės žemės nuomos skirtumus, A. Bagdonas akcentavo, kad trumpalaikės nuomos tikslas - užtikrinti, kad žemė būtų naudojama, dirbama, kad nuomininkai galėtų ją deklaruoti ir gautų pajamų. Ilgalaikės nuomos procedūra užtrunka gana ilgai, nes nuo pirkimo-pardavimo procedūros skiriasi tik tuo, kad nereikalaujama nustatyti žemės vertės.

 

Priekaištai dėl žemės vertinimo

 

Lietuvos ūkininkų sąjungos suvažiavimo delegatai smarkiai kritikavo Nacionalinės žemės tarnybos žemėtvarkos skyrių darbą. Panaikinus apskričių administracijas, žemėtvarkos skyriai pakeitė pavaldumą, tačiau tvarkos, anot suvažiavimo dalyvių, nepadaugėjo. „Nacionalinė žemės tarnyba ir jos skyriai yra atitolę nuo žemdirbių ir ūkininkų, pirmenybę teikia visai ne jiems. Teigiamų permainų, kurių labai tikėjomės, nėra", - buvo sakoma suvažiavime dalyvavusiam šios tarnybos vadovui A. Bagdonui.

Kitas žemdirbių priekaištas buvo dėl abejotinos žemės vertės nustatymo metodikos ir subjektyvumo. Apie tai kalbėjo Ignalinos, Joniškio, Pakruojo ir kitų rajonų žemdirbiai. A. Bagdonui buvo pateikta pavyzdžių, kai dviejų greta esančių sklypų 1 ha kaina skyrėsi du kartus ir pan.

A. Bagdonas pasiteisino, esą Nacionalinė žemės tarnyba nekompetentinga įvertinti žemės vertės nustatymo teisingumą. Tačiau ūkininkai priminė, kad vertintoją ne patys žemdirbiai pasirinko, o Nacionalinė žemės tarnyba pasirašė sutartį su konkurso būdų atrinkta bendrove „Ober-Haus", todėl ir turėtų reikalauti iš vertintojų sąžiningumo.

 

Pakeitė įstatus

 

LŪS suvažiavimo delegatai sprendė ir organizacinius klausimus. Patvirtino metinę veiklos ir finansinę ataskaitas, diskutavo dėl nario mokesčio. Nario mokesčio mokėjimo tvarkos ir dydžio nuspręsta nekeisti. Suvažiavimas patvirtino LŪS įstatų pakeitimus. Juose įtvirtinta nuostata, kad kandidatai į LŪS pirmininko postą turi būti paskelbti likus ne mažiau kaip mėnesiui iki numatytų rinkimų. Jeigu naujieji įstatai bus įregistruoti laiku, ši nuostata galios ir birželio mėnesį įvyksiančiam rinkiminiam LŪS suvažiavimui.

„Mano ūkis“