Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Žemės plėtra

RU EN LT

Savivaldybės kaimo atnaujinimo projektus įgyvendins sparčiau

 

Šiuo metu beveik visose šalies savivaldybėse yra vykdomi svarbūs darbai – renovuojami įvairios paskirties objektai, tvarkomos viešosios erdvės, kuriama infrastruktūra, vykdomi kiti projektai. Jie yra finansuojami pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planavimo būdu.

Savivaldybės, įgyvendinančios projektus pagal šią priemonę, turi galimybę sukurti patrauklią aplinką gyventi ir dirbti kaimo vietovėse.

Siekiant, kad jie būtų dar sklandžiau įgyvendinami, po birželio pradžioje NMA surengtos apskritojo stalo diskusijos su rajonų savivaldybių atstovais, atlikti kai kurie minėtos priemonės įgyvendinimo taisyklių pakeitimai.

 

Lankstesnės sąlygos

 

Priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planavimo būdu įgyvendinimo taisyklėse yra svarbių pakeitimų, susijusių su mokėjimo prašymų teikimu. Iki šiol pateikti ir užregistruoti mokėjimo prašymai Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) turėjo būti įvertinti per 40 darbo dienų. Atsižvelgus į diskusijos dalyvių išsakytas problemas ir siūlymus, šis laikotarpis sumažintas iki 30 darbo dienų.

Dar vienas iš savivaldybių atstovų pasiūlymų, į kuriuos buvo atsižvelgta, susijęs su pirkimų dokumentacija. Numatyta, jog pirkimo dokumentaciją pareiškėjai galės pateikti NMA įvertinimui dar prieš paraiškos teikimą.

NMA Metodikų rengimo poskyrio vyr. specialistės Karolinos Diliautės teigimu, savivaldybės iš anksto galės žinoti, ar pirkimai atlikti tinkamai ir kuo skubiau pašalinti esančius trūkumus.

„Tiesa, jeigu viešasis pirkimas yra atliktas tinkamai, tačiau ne toms išlaidoms, kurios numatytos paramos sutartyje, mokėjimo prašyme nurodyta suma nebus kompensuota“, – atkreipia dėmesį K. Diliautė.

 

Džiugina avanso dydis

 

Iki šiol savivaldybės avansu galėdavo gauti tik 20 proc. paramos lėšų. Dabar avansas padidintas iki 40 proc. Tačiau siekdamos tokio dydžio avanso, savivaldybės turi pateikti finansų institucijos arba lygiavertę garantiją, atitinkančią 110 procentų prašomo avanso sumos.

Be to, taisyklėse atsirado pakeitimas dėl mokėjimo prašyme nurodomos paramos sumos. Nuo šiol paramos gavėjas gali teikti keletą mokėjimo prašymų, kurių kiekvieno patirtų išlaidų suma, išskyrus paskutinį mokėjimo prašymą, negali būti mažesnė, kaip pirmosios avanso dalies suma (jeigu prašoma avanso dalimis) arba gauto avanso suma.

 

Partnerių sąrašas – platesnis

 

Kiekvienai iš rajonų savivaldybių projektams įgyvendinti yra numatyta skirti tam tikrą paramos sumą. Savivaldybėms pateikus keletą projektinių pasiūlymų, kartais paaiškėja, kad kurį nors iš jų dėl iškilusių sunkumų būtų sudėtinga įgyvendinti.

Pagal pasikeitusias įgyvendinimo taisykles savivaldybėms sudaryta galimybė projektą pakeisti kitu projektu, arba projektu esančiu rezerviniame sąraše.

Pakeistose įgyvendinimo taisyklėse taip pat numatyta, kad savivaldybių projekto partneriu gali tapti ne tik vietos veiklos grupės, kaimo bendruomenės, religinės bendrijos, nevyriausybinės organizacijos, bet ir valstybės įmonės.

Pagal šią priemonę finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų, išskyrus privačių pastatų atnaujinimas, kuriam finansuoti skiriama 50 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Iki šiol rajonų nuo KPP įgyvendinimo pradžios savivaldybių prašoma paramos suma jau viršijo 123,9 mln. litų. Šių metų rugpjūčio vidurio duomenimis rajonų savivaldybių projektams finansuoti buvo skirta 94,5 mln. litų.

 

Nacionalinė mokėjimo agentūra

 

Parengta pagal www.delfi.lt

www.DELFI.lt